26.05.2017 | Bakan Lajčák, Slovakya’nın Avrupa’nın entegrasyon hedefine ulaşmasında Türkiye’ye yardım etmeye hazır olduğunu belirtti

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne entegrasyon hedefine verilen destek 26 Mayıs’ta bugün Slovak Cumhuriyeti Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajčák tarafından Slovakya’da ikili ziyarette bulunan Türk bakanlık mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’na ilan edildi. .
 
Lajčák, “Türkiye’nin Kuzey Atlantik İttifakı ile bütünleşmemiz sırasında ne kadar destekleyici olduğunu çok iyi hatırlıyoruz ve bugün Türkiye’nin hedefine ulaşmasına ve Avrupa Birliği üyesi olmasına yardımcı olmaya hazırız” dedi. Türk mevkidaşının ülkesinin müzakereleri sırasında AB’ye entegre olma konusundaki yoğun ilgisini yinelediğini söyledi.
 
Slovak diplomasisinin başı Ankara ile AB arasındaki ilişkileri kolay bulmuyor. Süreci önemli ölçüde sıkışmış. Bakan Lajčák basın toplantısında yaptığı açıklamada, “AB ile Türkiye arasındaki güveni geri kazanmak için hangi pratik eylemleri ve müzakere sürecinin nasıl başlatılabileceğini tartışıyorduk” dedi.
 
Lajčák, Türkiye’nin göç sorununu ele almada oynadığı rolün altını çizdi ve Slovakya’nın AB ile Türkiye arasında vizesiz bir rejime olan desteğini ilgili şartlar yerine getirildikten sonra yineledi.
 
Bakanlar ayrıca Kıbrıs sorununu, Rusya ile ilişkileri ve Ukrayna ve Orta Doğu’daki durumu ele almaya da odaklandılar.
 
Türkiye’nin Slovakya’daki ziyareti, Bratislava’daki GLOBSEC 2017 Uluslararası Güvenlik Konferansı’na katılan ve Visegrad Four’daki bölüm meslektaşlarıyla da görüşeceği bir araya geldi.

Copyright © 2020 Slovakia.com.tr
top