Ekonomik ve Ticari İlişkiler

Ekonomik ve Ticari İlişkiler

Türkiye ile Slovakya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler, özellikle 2000’li yılların başından itibaren önemli ölçüde gelişme göstermiştir. 2007 yılında 1 milyar ABD Doları seviyesini aşan iki ülke arasındaki ticaret hacmi 2008 yılında 1.273 milyar Dolar’a erişmiştir.

İkili ticari ilişkilerimizin gelişmesinde en önemli etkenler arasında, Slovakya’nın 2004 yılında AB’ne üye olması neticesinde AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliğinin bu ülkeye de teşmil edilmesi ile ortaya çıkan yeni işbirliği olanakları, iki ülke arasında özellikle ekonomi, ticaret ve yatırımlar alanında mevcut ahdi çerçevenin, Mart 2007 ayında Ekonomik ve Ticari İşbirliği Anlaşmasının da imzalanması ile hemen hemen tamamlanmış olması, DEİK bünyesinde kurulmuş bulunan Türk-Slovak İş Konseyi’nin verimli çalışmaları gibi unsurları saymak mümkündür.

Slovakya ülkede yatırım yapmak isteyenler için önemli fırsatlar sunmakta ve özellikle nükleer reaktör, kazanlar, makine sektörü ve diğer teknoloji alanları başta olmak üzere tıbbi malzemeler, endüstriyel laboratuar araç gereçleri ve elektrikli makineler gibi sektörlerde önemli yatırım fırsatlarına sahip konumdadır.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilere ilişkin veriler aşağıda sunulmaktadır.

Slovakya’dan ithalat kalemlerini, demir ve karışımsız çelik ürünler,otomotiv, motorlu taşıt parçaları, alüminyum, plastik ürünler, kağıt karbon

Slovakya’ya ihracat kalemlerini; otomotiv, yaş meyve ve sebzeler, altın ve mücevherat, tekstil ürünleri, elektronik Malzeme, krom oluşturmaktadır.

TÜRKİYE-SLOVAKYA ARASINDAKİ ÖNEMLİ ANLAŞMALAR

Ticaret Anlaşması Ağu.75
İktisadi, Sınai, Bilimsel ve Teknik İşbirliği Anlaşması Oca.76
Uluslararası Karayolu Nakliyatlarına İlişkin Anlaşma Haz.81
Serbest Ticaret Anlaşması Eyl.98
Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması Oca.00
Turizm İşbirliği Anlaşması Mar.02
Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşma Ara.03
Ekonomik İşbirliği Anlaşması Mar.07
Copyright © 2019 Slovakia.com.tr
top